Ošetřování tetování pod folií

Pokud překrýváte tetování folií, je nutné ji vyměňovat za novou, nejlépe 5x denně. Při výměně omyjte tetované místo vlažnou čistou vodou  s antibakteriálním mýdlem, smyjte pot a přebytečnou rozmazanou barvu. Po sundání folie pravděpodobně ucítíte trochu zápach, je to normální projev, protože kůže nedýchá a nevětrá se, zápach po omytí zmizí. Poté nesušte,nechat volně oschnout a zabalte do čisté folie.Na noc vždy tetování zabalte do čisté folie.

Pod folií se zpočátku netvoří stroupky, proto není potřeba ničím mazat. Až folii odstraníte a už dál nebudete překrývat, tak opět omyjte vodou, osušte ubrouskem a nechte volně dýchat. Tetované místo bude v prvních chvílích více citlivé, zatáhne se a zaschne na povrchu. Podle potřeby pak můžete namazat, v tenké vrstvě tak, aby kůže mohla dýchat.

Vhodná mast je Bepanthen, Bepanthen plus, nebo jiné vhodné krémy. V některých studiích lze zakoupit přípravky přímo na ošetřování tetování.

Od této chvíle už tetováni nenamáčejte, protože se začnou tvořit jemné stroupky, šupinky, které se postupně budou oloupávat. Při delším kontaktu s vodou by mohly začít mokvat, což by dobu hojení jen prodloužilo.

Tento proces může trvat přibližně týden, ale je to individuální. Během této doby tetování svědí, neškrábat, mazat.

Pokud sportujete a nemůžete si dovolit trénink vynechat, nebo pracujete-li v prašném nebo jinak nečistém prostředí, je lepší tetování na tuto činnost balit do folie, i když ji už celodenně nenosíte, např. po 5 dnech. Když folii pak sundáte, rychle osprchujte, nechejte zaschnout a až potom namažte. Tak můžete opakovat např. víc pracovních dnů po sobě. Je lepší balit a omývat, než riskovat znečištění a následné zanícení.

Pokud se vyrazí červená krupička nebo zarudnutí, bývá to většinou reakce na folii, často v létě, ve velkých vedrech nebo pokud máte citlivou pokožku.

Jestliže se tak stane, kůže potřebuje dýchat. Folii odstraňte, omyjte vodou, osušte a nechejte volně. Zarudnutí postupně vymizí a poté můžete znovu zabalit do folie, nebo ji už nedávat a začít promazávat.

Obdobná reakce, jako pupínky nebo zarudnutí, se může objevit i na nevhodnou mastičku, např. bílou či parfemovanou vazelínu, kalciovou mast, infadolan apod. V takovém případě doporučuji omýt, osušit, nechat volně a poté jemně promazat jinou mastí, nejlépe Bepanthenem, na ten bývají negativní reakce opravdu výjimečně.

Krytí folií doporučuji nejlépe prvních 48 hodin, myslím tím 3x denně měnit, přes noc nechat zabalené, atd… ale i tohle je individuální, někomu vyhovuje hojeni pod folií i několik dní, někdo ji nevydrží ani den.

Výhody této péče jsou takové, ze dobře drží barva, stroupky jsou menší a celkové zhojení trvá kratší dobu. A navíc se neobtiskává barva ani krém na oblečení. Nevýhody – může to být nepříjemné, na některých místech se hůř balí, možná negativní kožní reakce.

Šárka

Comments are closed.